nstruktaż stanowiskowy.
Szkolenie ogólne ma za zadanie przybliżyć pracownikom podstawowe zasady i normy bezpieczeństwa. Podczas tego szkolenia poruszanych jest wiele praktycznych kwestii, takich jak na przykład pierwsza pomoc. Instruktaż tego rodzaju przeprowadzany jest dla nowych pracowników czy też praktykantów. Szkolenie powinien przeprowadzić pracownik służby BHP albo pracownik posiadający do tego specjalne uprawnienia. Dzięki nim kwestia ppoż zostanie dobrze wytłumaczona.
Celem szkolenia stanowiskowego jest przybliżenie pracownikom otoczenia, w którym na co dzień przyjdzie im wypełniać swoje obowiązki zawodowe. Szkolenie stanowiskowe jest przeprowadzane przeważnie przez osobę kierującą pracownikami. Jest to więc najczęściej kierownik, czy też brygadzista. Warunkiem jest posiadanie przez nich odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia w prowadzeniu szkoleń.
To właśnie pierwsza pomoc może zadecydować
Praca dla dużych zakładów przemysłowych, czy też w korporacjach bądź innych miejscach wiążę się z istnieniem pewnego rodzaju ryzyka w związku z wykonywaniem określonych zadań natury zawodowej.
By mieć świadomość jak należy postępować by zapewnić sobie oraz innym bezpieczne warunki pracy warto uczestniczyć w szkoleniach bhp czy ppoż.
Szkolenia bhp, to kursy podczas, których wykwalifikowane osoby przedstawią ryzyko jakie niesie ze sobą wykonywanie określonych zadań w pracy, a także jak sobie z nimi poradzić, np. przez stosowanie środków ochrony osobistej takich jak okulary ochronne czy też rękawice.
Znajomość ppoż natomiast przyczynia się do postępowania przemyślanego oraz skutecznego podczas pojawienia się źródła ognia w miejscu pracy.
Kolejnym również ważnym zagadnieniem, które może uratować komuś życie jest znajomość zasad pierwszej pomocy. To właśnie pierwsza pomoc może zadecydować o cudzym przeżyciu. By wiedzieć jak postąpić w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy warto zaznajomić się z takimi pojęciami jak masaż serca.
są systematycznie powtarzane w miejscach pracy.
Każdy z nas dobrze wie, że przypadki chodzą po ludziach. Nikt z nas nie wie, co dokładnie spotka nas jutro, jakie niespodziewane wydarzenie może mieć miejsce. Niestety, czasem te wydarzenia mogą zagrażać naszemu lub czyjemuś zdrowiu, a nawet życiu. Właśnie dlatego ważne jest posiadanie odpowiednich umiejętności, by skutecznie zapobiec takim sytuacjom lub je rozwiązać.
Wypadki zdarzają się wszędzie, często też w miejscach pracy. Dlatego tak ważne jest, by każdy nowy pracownik przeszedł szkolenia bhp, które nauczą go, jak unikać niebezpiecznych sytuacji, lub jak im zaradzić. Dodatkowo każdy człowiek powinien wiedzieć jak udzielić sobie czy innemu pierwszej pomocy. Wbrew pozorom, pierwsza pomoc jest najważniejsza w wypadku poważniejszych urazów, gdyż odpowiednio udzielona może diametralnie wpłynąć na pogorszenie czy polepszenie sytuacji poszkodowanego w przyszłym leczeniu.
Innym zagrożeniem w budynkach czy miejscach pracy są pożary. Dlatego wiele z nich ma specjalną budowę, by zminimalizować rozprzestrzenianie się ognia i dymu, a szkolenia ppoż. są systematycznie powtarzane w miejscach pracy.
Czasami sprawy które wydają się zupełnie
Czasami sprawy, które wydają się zupełnie oczywiste, są oczywiste jedynie z pozoru i to wyłącznie dla pewnej części osób. Jak wielu z nas narzeka na szkolenia BHP w miejscu pracy i zwyczajnie nudzi się w ich trakcie? Takich osób jest więcej, niż moglibyśmy przypuszczać. A przecież szkolenia mają na celu pokazanie nam tego, bez czego w sytuacji kryzysowej możemy sobie kompletnie nie poradzić, tj. plany ewakuacyjne, zalecenia i drogi ppoż, itp. Nikt w końcu nie może nam zagwarantować, że pewnego dnia nie dojdzie do przykrego wypadku, w wyniku którego zapali się budynek, w którym pracujemy. Czy będziemy wówczas wiedzieć, jak się zachować i jak szybko opuścić płonące pomieszczenie? Lekceważenie takich szkoleń jest skrajną nieodpowiedzialnością, jednak jeszcze gorsze jest lekceważenie szkoleń, których głównym tematem jest pierwsza pomoc. Życzmy sobie, by wiedza, jak jej udzielić, nigdy nie przydała się nam w praktyce, ale pamiętajmy też przy tym, że nie jest to coś, na co możemy mieć wpływ.